More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Specifications
UNSPSC Code
Weight
10.25lb
Height
4.5in
Width
10in
Length
15in
Additional Warranty Information
Alarm
Battery Backup
Application/usage
Home/Office
Assembly Required
No
Backup/Run Time (Full Load)
2.30 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
9 Minute
Brand
Tripp Lite series
Brand Name
Tripp Lite series
Category
UPS Backup Systems
Certifications & Standards
UL Listed Certification
Color Family
Black
Country of Origin
China
Dataline Protection
RJ-11
DC System Voltage
12 V dc
Depth
12.2"
EMI/RFI Noise Filter
Yes
Energy Star
Yes
Environmental Compliance
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Form Factor
Ultra-compact Desktop/Tower/Wall Mount
Height
3.5"
Input Current
10 A
Input Frequency
60 Hz
Input Voltage
120 V AC
Limited Warranty
3 Year
Load Capacity (VA)
850 VA
Load Capacity (Watt)
425 W
Manufacturer
Eaton Corporation
Manufacturer Part Number
ECO850LCD
Maximum Operating Temperature
104°F (40°C)
Number of Battery & Surge Outlets
6
Number of Surge-only Outlets
6
Output Frequency
60 Hz
Output Voltage
110 V AC
Package Contents
  • ECO850LCD 850 VA Desktop UPS
  • USB Cable
  • Instruction Manual
Packaged Quantity
1 each
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Product Color
Black
Product Family
ECO
Product Model
ECO850LCD
Product Name
850VA Ultra-compact Green LCD UPS Systm
Product Series
ECO
Product Type
Standby UPS
Protection Type
Black Out
Receptacle Detail
12 x NEMA 5-15R
Receptacle Type
NEMA 5-15R
Recycled
No
Replaceable Battery
Status Indicators
Storage Temperature
5°F (-15°C) - 113°F (45°C)
Surge Energy Rating
316 J
Transfer Time
6 ms
Typical Battery Recharge Time
8 Hour
USB
USB (HID Compliant) Port
Waveform Type
Pulse-width Modulated Sine Wave
Weight (approximate)
6.81 lb
Width
5.1"
Specifications
UNSPSC Code
Weight
10.25lb
4.5in
10in
Length
15in
Alarm
Battery Backup
Application/usage
Home/Office
Assembly Required
Backup/Run Time (Full Load)
2.30 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
9 Minute
Brand
Brand Name
Category
UPS Backup Systems
Certifications & Standards
UL Listed Certification
Color Family
Country of Origin
China
Dataline Protection
RJ-11
DC System Voltage
12 V dc
Depth
12.2"
EMI/RFI Noise Filter
Energy Star
Environmental Compliance
Form Factor
3.5"
Input Current
10 A
Input Frequency
60 Hz
Input Voltage
120 V AC
Limited Warranty
3 Year
Load Capacity (VA)
850 VA
Load Capacity (Watt)
425 W
Manufacturer
Eaton Corporation
Manufacturer Part Number
Maximum Operating Temperature
104°F (40°C)
Number of Surge-only Outlets
Output Frequency
60 Hz
Output Voltage
110 V AC
Package Contents
  • ECO850LCD 850 VA Desktop UPS
  • USB Cable
  • Instruction Manual
Packaged Quantity
1 each
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Product Color
Product Family
Product Model
Product Name
Product Series
Product Type
Standby UPS
Protection Type
Black Out
Receptacle Detail
12 x NEMA 5-15R
Receptacle Type
NEMA 5-15R
Recycled
Replaceable Battery
Status Indicators
Storage Temperature
5°F (-15°C) - 113°F (45°C)
Surge Energy Rating
316 J
Transfer Time
6 ms
Typical Battery Recharge Time
8 Hour
USB
USB (HID Compliant) Port
Waveform Type
Weight (approximate)
6.81 lb
5.1"