More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Specifications
UNSPSC Code
Weight
12lb
Height
4.25in
Width
8in
Length
13in
Additional Warranty Information
Alarm
Low Battery
Application/usage
Home/Office
Assembly Required
No
Backup/Run Time (Full Load)
1.20 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
5 Minute
Brand
Tripp Lite series
Brand Name
Tripp Lite series
Category
UPS Backup Systems
Certifications & Standards
Energy Star
Cord Length
5 ft
Country of Origin
China
Dataline Protection
RJ-11
DC System Voltage
12 V dc
Depth
7.3"
EMI/RFI Noise Filter
Yes
Energy Saving
Greater than 95% efficiency - GREEN UPS
Environmental Compliance
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Form Factor
Ultra-compact Desktop/Tower/Wall Mount
Height
4.1"
Input Current
12 A
Input Voltage
120 V AC
Limited Warranty
3 Year
Load Capacity (VA)
550 VA
Load Capacity (Watt)
300 W
Manufacturer
Eaton Corporation
Manufacturer Part Number
INTERNET550U
Maximum Operating Elevation
10000 ft
Number of Battery & Surge Outlets
5
Number of Surge-only Outlets
5
Output Frequency
60 Hz
Output Voltage
110 V AC
Package Contents
  • Internet Office INTERNET550U 550VA UPS
  • USB cable
  • Owner's Manual
Packaged Quantity
1 each
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Product Family
Internet Office
Product Line
Internet Office
Product Model
INTERNET550U
Product Name
Product Type
Standby UPS
Protection Type
Black Out
Receptacle Detail
10 x NEMA 5-15R
Receptacle Type
NEMA 5-15R
Recycled
No
Replaceable Battery
Yes
Software Included
PowerAlert Software
Status Indicators
1 x Status LED reports operating mode and fault status
Storage Temperature
5°F (-15°C) - 113°F (45°C)
Surge Energy Rating
316 J
Transfer Time
6 ms
Typical Battery Recharge Time
6.50 Hour
USB (HID Compliant) Port
Waveform Type
Pure Sine Wave
Weight (approximate)
3.97 lb
Width
4.3"
Specifications
UNSPSC Code
Weight
12lb
4.25in
8in
Length
13in
Alarm
Low Battery
Application/usage
Home/Office
Assembly Required
Backup/Run Time (Full Load)
1.20 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
5 Minute
Brand
Brand Name
Category
UPS Backup Systems
Certifications & Standards
Energy Star
Cord Length
5 ft
Country of Origin
China
Dataline Protection
RJ-11
DC System Voltage
12 V dc
Depth
7.3"
EMI/RFI Noise Filter
Energy Saving
Environmental Compliance
Form Factor
4.1"
Input Current
12 A
Input Voltage
120 V AC
Limited Warranty
3 Year
Load Capacity (VA)
550 VA
Load Capacity (Watt)
300 W
Manufacturer
Eaton Corporation
Manufacturer Part Number
Maximum Operating Elevation
10000 ft
Number of Surge-only Outlets
Output Frequency
60 Hz
Output Voltage
110 V AC
Package Contents
  • USB cable
  • Owner's Manual
Packaged Quantity
1 each
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Product Family
Product Line
Product Model
Product Name
Product Type
Standby UPS
Protection Type
Black Out
Receptacle Detail
10 x NEMA 5-15R
Receptacle Type
NEMA 5-15R
Recycled
Replaceable Battery
Software Included
PowerAlert Software
Status Indicators
Storage Temperature
5°F (-15°C) - 113°F (45°C)
Surge Energy Rating
316 J
Transfer Time
6 ms
Typical Battery Recharge Time
6.50 Hour
USB (HID Compliant) Port
Waveform Type
Pure Sine Wave
Weight (approximate)
3.97 lb
4.3"