HON Mod HLPLTBL48RND Conference Table Top - Round - 48" Diameter - Finish: Traditional Mahogany - 1 Each
Call for price
Compare
Item Code: HONTBL48RNDLT1
Conference tabletop is part of the Mod Desk Collection that delivers simplicity and adaptability to enhance your productivity. Contemporary design feels perfectly at home in either a private office or an open floor plan. Metal-to-metal fastening system allows precise assembly. This 48" diameter round top can be added to a Mod Conference Table X-base (sold separately) to create a complete table that seats up to five people. Finished table height is 29" to match Mod desk heights. Durable, Traditional Mahogany laminate on the 1" thick top is scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant.
More from the Manufacturer
Manufacturer The HON Company
More from the Manufacturer
Specifications
UNSPSC Code
Weight
62.7lb
Height
1in
Width
48in
Length
48in
Brand
HON
Brand Name
HON
Category
Conference Tables
Color Family
Brown
Country of Origin
United States
Diameter
48"
Dimensions
48" Diameter
Features
Scratch Resistant
Manufacturer
The HON Company
Manufacturer Part Number
HONTBL48RNDLT1
Manufacturer Website Address
http://www.hon.com
Packaged Quantity
1 each
Product Color/Finish
Traditional Mahogany
Product Line
Mod
Product Model
HLPLTBL48RND
Product Name
Mod HLPLTBL48RND Conference Table Top
Product Type
Conference Table Top
Shape
Round
Specifications
UNSPSC Code
Weight
62.7lb
Height
1in
Width
48in
Length
48in
Brand
Brand Name
Category
Conference Tables
Color Family
Brown
Country of Origin
United States
Diameter
48"
Dimensions
48" Diameter