Category Stools
BOPB16245GY BOPB16245GY
BOPB16245GY BOPB16245GY
BOPB16245GY BOPB16245GY
Call for price
Compare
Item Code: BOPB16245GY
Medical stool is upholstered in Caressoft vinyl to give you the look and feel of leather while allowing it to be easily cleaned with a damp cloth. Durable upholstery covers a 4" thick, molded foam seat to provide extra comfort and padding. Plush back cushion provides comfortable back support throughout extended periods of work. Easy-to-reach, gas lift lever offers a vertical range of 6" and makes it easy to modify your height for increased comfort and ergonomic benefit. 20" chrome footing provides added foot and leg support. Hooded, double-wheel casters slide smoothly on floors to make it easy to move and shift directions. Medical stool supports up to 275 lb.
Category Stools
Manufacturer Norstar Office Products Inc
Specifications
Lead Time
Ships in 3-5 Bus Days
UNSPSC Code
Weight
31lb
Height
14.5in
Width
23.5in
Length
24.5in
Application/usage
Medical
Back Color
Gray
Back Height
9.75"
Back Material
Vinyl
Back Width
16"
Base Material
Chrome
Base Shape
5-star
Brand
Boss
Brand Name
Boss
Casters
Yes
Category
Stools
Chair/Seat Type
Drafting Stool
Country of Origin
United States
Depth
25"
Environmental Certification
Materials Analytical Services (MAS) Certified Green
Features
Gas Lift
Height
47"
Height Adjustment Type
Pneumatic
Limited Warranty
6 Year
Manufacturer
Norstar Office Products Inc
Manufacturer Part Number
B16245-GY
Manufacturer Website Address
http://www.bosschair.com
Maximum Load Capacity
275 lb
Maximum Seat Height
34"
Minimum Seat Height
28"
Number of Casters
5
Packaged Quantity
1 each
Product Model
B16245-GY
Product Name
B16245-GY Drafting Stool
Product Type
Sitting Stool
Seat Color
Gray
Seat Depth
16"
Seat Feature
Upholstered
Seat Material
Vinyl
Seat Width
16"
Width
25"
Specifications
Lead Time
Ships in 3-5 Bus Days
UNSPSC Code
Weight
31lb
14.5in
23.5in
Length
24.5in
Application/usage
Medical
Back Color
Back Height
9.75"
Back Material
Back Width
16"
Base Material
Chrome
Base Shape
5-star
Brand
Brand Name
Casters
Yes
Category
Stools
Chair/Seat Type
Drafting Stool
Country of Origin
United States
Depth
25"
Environmental Certification
Features
Gas Lift
47"
Height Adjustment Type
Pneumatic
Limited Warranty
6 Year
Manufacturer
Norstar Office Products Inc
Manufacturer Part Number
B16245-GY
Manufacturer Website Address
http://www.bosschair.com
Maximum Load Capacity
275 lb
Maximum Seat Height
34"
Minimum Seat Height
28"
Number of Casters
5
Packaged Quantity
1 each
Product Model
B16245-GY
Product Name
B16245-GY Drafting Stool
Product Type
Sitting Stool
Seat Color
Seat Depth
16"
Seat Feature
Upholstered
Seat Material
Seat Width
16"
25"